Przedszkole Gminne w Rabie Wyżnej

Myszki 2021/22

 

GRUPA "MYSZKI" - 3,4-latki - rok szkolny 2021/22

 (wych. Katarzyna Stolarczyk)

Klipart emoji szczura

*******************************************************************************************

WYCIECZKA "ORAWSKIE RANCZO"

Darmowe grafiki wektorowe Kucyk

Wycieczka do Harkabuza okazała się wspaniałą przygodą. "Orawskie Ranczo" to miejsce, gdzie dzieci mogły poznać różne zwierzęta, dowiedzieć się co jedzą i jak się zachowują. Każde dziecko osobiście miało możliwość karmienia zwierząt. Przejażdżka na kucyku to był hit tego dnia. Wzięliśmy także udział w zajęciach ogrodniczych i sadziliśmy roślinki - ciekawe co wyrośnie z naszych nasionek? Bawiliśmy się w Indian i zajadaliśmy grilowane kiełbaski. To był cudownie spędzony czas :)

 

MYSZKI POZNAJĄ ZWIERZĘTA  - GALERIA

JAZDA NA KUCYKU - GALERIA

INDIAŃSKIE ZABAWY - GALERIA

ZAJĘCIA OGRODNICZE - GALERIA

************************************************************************

ZABAWY NA SALI GIMNASTYCZNEJ

Obrazy: Zjezdzalnia | Darmowe wektory, zdjęcia stockowe i PSD

„Myszki” na naszym przedszkolnym placu zabaw zorganizowanym na sali gimnastycznej spędzają każdą wolną chwilę.

Plac zabaw to miejsce, które dzieci uwielbiają najbardziej na świecie. Tu dzieci mogą wyładować swoją energię i rozwinąć umiejętności ruchowe. Przedszkolaki szalejąc na placu zabaw zupełnie nieświadomie  rozwijają mnóstwo umiejętności, które w przyszłości mogą przynieść korzyści, nie tylko na etapie wczesnego dzieciństwa, ale przede wszystkim w szkole. Poprzez wspinanie się, zjeżdżanie na zjeżdżalniach dzieci rozwijają mięśnie ramion, nóg a dodatkowo chwyt dłonią i zmysł równowagi. Poprzez zabawę na zjeżdżalni, dzieci uczą się balansowania ciałem, różnicy wysokości, natomiast wspinając się rozwijają zmysł równowagi. Kiedy dziecko wspina się na drabinki  wykonuje ono naprzemienne ruchy rąk i nóg, które świetnie wpływają na rozwój półkul mózgowych. Dzięki tej aktywności  dzieci szybciej zaczynają mówić.

MYSZKI NA SALI GIMNASTYCZNEJ

 

***********************************************************************************

 

SPRAWNE DŁONIE I PALUSZKI MAJĄ W PRZEDSZKOLU MALUSZKI

Odciski Dłoni, Zabarwienie, Farba, Symbol, Ludzie

Samodzielność i zaradność to dla maluszków podstawowa umiejętność do zdobycia. A żeby być zaradnym, trzeba mieć sprawne ręce. Z tego powodu w naszej sali codziennie ćwiczymy dłonie i paluszki, bawiąc się drobnymi przedmiotami. Najczęściej manipulujemy klockami i kasztanami, ale wykorzystujemy także inne przedmioty: guziki, klamerki do bielizny, kubeczki,  drewniane patyczki, nakrętki od butelek, patyczki do uszu, koraliki, nawlekanki, przeplatanki i różne układanki. Zabawa tymi przedmiotami usprawnia dłonie, ale także rozwija kreatywność, pomysłowość i koncentrację.

ĆWICZYMY SPRAWNOŚĆ MANUALNĄ - GALERIA

**************************************************************************************

 

PRZYSZŁA ZIMA BIAŁA

Zima, Jodła, Śnieżny, Natura, Śnieg, Las

Zima to przede wszystkim śnieg. Nie ma wspanialszej masy sensorycznej do zabaw dla dzieci, dlatego gdy tylko pogoda na to pozwalała bawiliśmy się na śniegu. A gdy śniegu zabrakło, sami produkowaliśmy sztuczny śnieg w sali: a to z papieru, a to z waty, czasami z farby, a czasami z mąki ziemniaczanej. Bawiliśmy się wyśmienicie, a na dodatek ćwiczyliśmy nasze paluszki, żeby były sprytne :).

NASZE ZIMOWE AKTYWNOŚCI - GALERIA

*********************************************************************************************************

    

GRUDNIOWE ŚWIĘTOWANIE

Drzewko Świąteczne, Boże Narodzenie

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia spędziliśmy na różnych aktywnościach: bawiliśmy się w pieczenie pierniczków, układaliśmy choinki z klocków i z kolorowych patyczków, ozdabialiśmy papierowe choineczki, zrobiliśmy renifery z rolek po papierze toaletowym i aniołki z serwetek, kolorowaliśmy świąteczne obrazki oraz czytaliśmy książki o Bożym Narodzeniu. Ubraliśmy także choinkę we własnoręcznie wykonane ozdoby. To był wspaniały czas.

GRUDNIOWE AKTYWNOŚCI - GALERIA

**************************************************************************************************

CZYTANIE – WAŻNA RZECZ

Czytaj, Czytanie, Dziecko, Książki, Biblioteka

Kochani Rodzice!

Korzyści wynikające z kontaktu dziecka z książką znane są, między innymi, dzięki społecznej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.  Czytanie dziecku od najmłodszych lat rozbudza ciekawość świata, zapewnia prawidłowy rozwój emocjonalny, pomaga w wychowaniu, uczy myślenia, rozwija język i wyobraźnię, doskonali pamięć. Dzieci, którym dużo czytano, gdy były małe, lepiej się uczą i chętniej sięgają po książki, by czytać je samodzielnie.

W przedszkolu czytam dzieciom codziennie i zauważyłam, że pokochały one książki i z radością oczekują codziennego czytania. Same także często sięgają po książkę, by sobie pooglądać i poopowiadać.

Wszyscy poszukujemy wielu, często kosztownych sposobów, by dzieci lepiej i szybciej się rozwijały. Tymczasem codzienne czytanie jest łatwym i bezinwestycyjnym sposobem na osiągnięcie tego celu. I dzieci to uwielbiają. Wystarczy książka i trochę czasu każdego dnia.

Zachęcam do codziennego czytania dzieciom w domach. Naprawdę warto.

Więcej o korzyściach z czytania TUTAJ :)

NASZE KSIĄŻKOWE AKTYWNOŚCI - GALERIA

*************************************************************************************************************

MIKOŁAJKOWY CZAS

Prezenty Świąteczne, Przedstawia, Święty Mikołaj

Oczekiwanie na wizytę Św. Mikołaja to dla dzieci czas wyjątkowy. Spędziliśmy go na różnych aktywnościach.  Były zabawy w pomocników Mikołaja, elfowa gimnastyka, wykonywanie portretów Mikołaja, kolorowanie obrazków i czytanie książek o tematyce mikołajkowej. Nauczyliśmy się piosenki  „Zapracowany Mikołaj”, którą zaśpiewaliśmy dostojnemu gościowi, gdy nas odwiedził w sali. Święty Mikołaj obdarował dzieci podarunkami, a na pamiątkę tego dnia wszyscy zrobiliśmy sobie zdjęcia.

MIKOŁAJKOWY CZAS - GALERIA

 

**************************************************************************************************

 

ZABAWY Z PLUSZOWYMI MISIAMI

Miś, Uroczy, Wypchane Zwierzę, Zwierzę, Przytulanka

„Myszki” bardzo kochają pluszowe misie, dlatego w naszej grupie Dzień Pluszowego Misia trwał prawie cały tydzień. Z misiami miło spędzaliśmy każdy dzień. Były zabawy kołowe, piosenki, malowanki, naklejanki, rysowanki, układanki, zgadywanki, misiowa gimnastyka i misiowa matematyka oraz dużo czytania książek o misiach. Kochamy misie :)MISIOWE AKTYWNOŚCI - GALERIA

 

 

************************************************************************************************

JESIENNIE ZABAWY MYSZEK

Klon, Liść, Ręce, Żółty Liść, Naturalny, Jesień, Spadek

Jesień to bardzo kolorowa pora roku. W sali Myszek też zrobiło się kolorowo. Dzieci bawiły się tym, co podarowała im jesień: listkami, kasztanami, szyszkami, żołędziami i orzechami. Zabawa darami jesieni stała się okazją do poznawania kształtów, kolorów, rymowanek, piosenek oraz do aktywności matematycznych i ruchowych.

 

JESIENNE ZABAWY - GALERIA

 

*************************************************************************

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

 

14 października "Myszki" zostały pasowane przez panią dyrektor na przedszkolaka. Dzieci pięknie wystąpiły i zaprezentowały wierszyki i piosenki, które do tej pory nauczyły się w przedszkolu. Na pamiątkę tego dnia otrzymały maskotkę - myszkę ze swoim imieniem oraz radosną laurkę :)

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA - GALERIA

 

 

*********************************************************************************************************

ADAPTACJA MYSZEK W PRZEDSZKOLU

 

Kochani Rodzice! 

Dzieci  powolutku przyzwyczajają się, że przedszkole to ich drugi dom. Jeszcze tęsknią za Wami, ale bawiąc się i poznając kolegów jest im coraz weselej. Potrafią już zaśpiewać piosenkę "Jestem zuch" i powiedzieć wierszyk o myciu rąk. Świetnie radzą sobie w szatni i łazience. A zresztą popatrzcie sami :) Zapraszam do galerii zdjęć:

 

WRZEŚNIOWE ZABAWY W GRUPIE MYSZKI

 

**********************************************************************************************************

20 minut dla matematyki - BLIŻEJ PRZEDSZKOLA

Grupa "Myszki" w roku szkolnym 2021/22 uczestniczy w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym #20minutdlaMATEMATYKI

 

Autorem projektu jest Zuzanna Jastrzębska –Krajewska

 

Celem głównym projektu jest wprowadzenie skutecznych zmian w edukacji matematycznej  zgodnej z potrzebami  rozwojowymi dzieci w przedszkolu – poprzez świadome włączanie do projektu nauczycieli i rodziców.

 

Metody działania

 

Uczenie czynnościowe, czyli poprzez działanie - dziecko nie uczy się matematyki wypełniając zadania w podręcznikach lub na kartach pracy, tylko poprzez manipulację przedmiotami, doświadczanie, próby, popełnianie błędów, w czasie i przestrzeni

 

A to parę słów od samej autorki tego projektu: 

 

 https://www.youtube.com/watch?v=M8u9qz_lPX4&feature=youtu.be