CZYTAJMY DZIECIOM CODZIENNIE 2022/23

Darmowe grafiki wektorowe Półki na książki

„Pokochać książkę” – to tytuł innowacji pedagogicznej realizowanej w naszym przedszkolu już od kilku lat. Głównym celem  działań jest spowodowanie, aby codzienne czytanie dzieciom w przedszkolu i w domach rodzinnych stało się nawykiem, oraz by dzieci pokochały książki. Aby osiągnąć ten cel potrzebny jest dostęp dzieci do książek i zaangażowanie dorosłych, zarówno nauczycieli jak i rodziców.  Pani Kasia Stolarczyk, która jest autorem innowacji oraz liderem działań promujących czytelnictwo w naszym przedszkolu dba o to, aby skutecznie zainteresować dzieci książkami i zaangażować dorosłych do czytania dzieciom.

KSIĄŻKI W PRZEDSZKOLU - GALERIA

Darmowe grafiki wektorowe Dziewczynka

W przedszkolu w każdej sali znajduje się kącik książki, z którego dzieci mogą swobodnie korzystać. W tym roku przedszkole pozyskało środki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup książek i nasze przedszkolne kąciki zostały wyposażone w nowe, ciekawe książeczki. W przedszkolu nauczyciele czytają dzieciom codziennie, ponieważ wiedzą, że systematyczność czytania ma decydujący wpływ na efekty. Każda grupa ma ustaloną dogodną dla siebie, stałą porę czytania, a jego czas  jest dostosowany do możliwości koncentracji dzieci. Wychowawcy starają się, aby czytanie było dla dzieci przyjemnością i często wprowadzają różne zajęcia inspirowane książkami: zabawy plastyczne, językowe, teatralne, ruchowe oraz rozmowy i dyskusje.

W przedszkolu działa także Biblioteka Przedszkolna, z której przedszkolaki mogą wypożyczać książki do domu. Nasza biblioteka posiada w swoich zbiorach aż 2200 pozycji książkowych, więc jest w czym wybierać. Gorąco zachęcamy do częstego korzystania z tej możliwości.

Przedszkole współpracuje także z Gminną Biblioteką Publiczną w Rabie Wyżnej. Wykorzystując pobliską lokalizację biblioteki organizowane są spotkania z bibliotekarką w celu poznania działalności biblioteki oraz udział przedszkolaków w organizowanych tam  imprezach takich jak: „Czytanie w bibliotece”, „Spotkanie z pisarzem” czy  „Wystawy plastyczne”. Zachęcamy także rodziców do odwiedzin biblioteki i udział w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.  W bibliotece centralnej w Rabie Wyżnej i filiach w Skawie i Sieniawie na dzieci w wieku 3 do 6 lat czeka szczególny prezent – Wyprawka Czytelnicza. W Wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

CZYTAJMY DZIECIOM CODZIENNIE

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Książka to najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka, a nawyk czytania wykształcony w dzieciństwie pomaga w późniejszym samorozwoju.

Więcej o wartości czytania dzieciom TUTAJ