TRUDNE PROBLEMY? PROSTE ROZWIĄZANIA. cz.1

ponad 3 lat temu

"MAŁY UPARCIUCH  - A WIĘC KUP MI TO O CO PROSZĘ."

 

Drodzy rodzice.

Doskonale wiemy, że przedszkolaki mają już swoje zdanie na wiele tematów. Zdarza się że toczą z nami zażarte dyskusje, które czasem przeradzają się w kłótnie o słodycze, nową zabawkę w sklepie czy porę pójścia do łóżka. Często w takich sytuacjach logiczne argumenty nie działają… a zwykła sprzeczka może przerodzić się w potężną awanturę podczas której dziecko demonstruje swoje niezadowolenie płaczem czy nawet histerią….

 

Co w takiej sytuacji my jako rodzice możemy zrobić?


Co w takiej sytuacji my jako rodzice możemy zrobić?

 

1. Uważnie słuchać, o czym dziecko mówi i w jaki sposób to robi (płaczliwy głos, histeria, itp.) Logiczne dla nas argumenty mogą być dla dziecka mało czytelne i zrozumiałe – zwłaszcza jeśli emocje biorą górę!

 

2. Okazać dziecku zainteresowanie jego uczuciami – czasem wystarczy  już na początku kilka prostych komunikatów, typu: „Hm”, „Och naprawdę?”, „Rozumiem,” – jest to bardzo ważne aby dziecko zobaczyło, że widzimy jego emocje i uczucia, oraz że są one dla nas ważne. Pozwoli mu to nauczyć się stopniowo radzić sobie ze swoimi emocjami… które są dla niego zagadką

 

3. Nazwać głośno te uczucia, które widzicie w dziecku: „Mam wrażenie, że jesteś smutny…zły…” – Warto za każdym razem  nazwać te emocje, które widzicie w dziecku w konkretnej sytuacji, ponieważ dziecko nie zawsze może potrafi to zrobić samodzielnie . Początkowo może być to trudne zarówno dla nas jak i dzieci, ale dzięki temu dzieci uczą się rozpoznawania emocji, ich nazywania, oraz akceptowalnego sposobu ich okazywania.

 

4 Wspólnie poszukać rozwiązania konfliktu. Czasem wystarczy skierować uwagę dziecka na inną rzecz związaną z przedmiotem rozmowy lub zamienić niespełnione pragnienia dziecka na fantazję, zabawę. Najważniejsze jest to by dziecko poczuło się wysłuchane i zrozumiane. Musi wiedzieć, że nawet jeśli okazuje negatywne emocje , jest akceptowane!!! Co nie oznacza, że akceptujemy jego negatywne zachowanie które pojawiło się pod wpływem emocji. Ważne aby dziecku pokazać dziecku właściwy sposób ich okazywania.

 

Co w ten sposób osiągniemy?

 

Dziecko które czuje się przez nas akceptowane i rozumiane chętniej podzieli się z nami trudnościami czy problemami w przyszłości. Nie będzie dusić negatywnych emocji w sobie. Nabierze pewności siebie,  zaufania do rodzica i wiary, że w każdej sytuacji jest jakieś wyjście…. często inne niż to pierwsze, które przyszło mu do głowy.

 

Proszę pamiętać, że to co mówimy do naszych dzieci zwłaszcza  w sytuacjach trudnych/konfliktowych/pod wpływem emocji może wywołać u dziecka negatywne emocje. Warto może postawić się na miejscu naszych dzieci i zastanowić się jak ja bym się czuł gdybym usłyszał od rodzica dany przekaz.

 

Aby lepiej to zobrazować zachęcam tak na koniec do zrobienia następującego ćwiczenia, które może nam zobaczyć jak ważne jest to co mówimy i jakie emocje/uczucia/zachowania może w dzieciach wywoływać

 

Sytuacja1.

 

Wyobraź sobie, że przychodzi do Ciebie zapłakane dziecko z popsutą zabawkę, a ty odpowiedziałeś: „Nic się nie stało kochanie”  Postaw się na miejscu dziecka i pomyśl co czujesz, słysząc taki komunikat….. Komunikat niby pozytywny ale……

 

Sytuacja 2.

 

 Co czuję jako dziecko kiedy słyszę od rodzica następujący komunikat: „Czy choć raz możesz zrobić to o co Cie proszę!”

 

Sytuacja 3.

 

A co poczulibyśmy jako dziecko kiedy słyszymy taki komunikat, który teoretycznie ma być pochwałą: „Nie chce mi się wierzyć, że choć raz w życiu postanowiłeś posłuchać i posprzątać te rozrzucone zabawki!”

 

Sytuacja 4:

 

 Co czuję jako dziecko kiedy słyszę od rodzica taki komunikat : „Spróbuj zrobić to raz jeszcze, a zobaczysz co się stanie…”

 

 

Pedagog przedszkolny 

Teresa Rapacz